Ana Sayfa Bitcoin 23 Nisan 2018 28 Görüntüleme

Kripto Para Yasağı Getiren Ülkelerin Arasına İran’da Katıldı

Özellikle kara para aklanması konusunda hassas ülkelerin kripto para yasağına İran’da katıldı.

İran merkez bankası CBI tarafından verilen deklarasyon ile piyasalara sızma endişesi duydukları kara para trafiğinin önünün kesilmesi amacıyla, İran bankalarının ve kripto para işlemleri yapan firmalar ile çalışmaları veya banka işlemlerinde kripto para birimlerinin kullanılmasına yasak getirildi.

İran  haber ajansı IRNA tarafından yapılan açıklama da ise uluslar arası terörizm ve kara para aklama şebekelerinin para transferlerinde kripto para birimlerini kullanma yönündeki eğilimlerinin tespit edilmesi ve ülkenin bu yönde duyduğu endişe ve kaygıları sonucunda yasaklama kararının verildiği yönünde oldu.

Yasak Kararında İran Rialinin Değerini Koruma Programı da Etkin Oldu

İran ekonomi yönetimince alınan bir diğer karar da İran’ın serbest ve resmi Rial kurlarını birleştirerek Rial kur değerini koruma hedeflenirken, kripto para birimleri yasağı ile piyasalardaki para hareketliliğinden hem Rial’in etkilenmemesi hemde illegal para trafiğinin önüne geçilmesi hedeflenmiş oldu. Alınan kararlar çerçevesinde ayrıca İran vatandaşlarının bulundurabilecekleri yabancı para miktarlarına toplamda 10.000 euro’luk bir kısıtlama da getirildi. Ülke vatandaşlarının varsa halen devam etmekte olan bitcoin çıkarma çalışmalarınında İran merkez bankası tarafından takip altına alındığı öğrenildi.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?