Ana Sayfa Bitcoin Popüler Haberler 19 Nisan 2018 26 Görüntüleme

Bitcoin Helal’mi Haram’mı Tartışmasına Açıklama Getirildi

Bir süredir İslam çevrelerince devam etmekte olan kripto paraların helal veya haram olup olmadığı tartışmasına İslam aliminden açıklama geldi.

Kripto para’nın yaygınlaşması ile birlikte özellikle İslam dünyasında başka tartışmaların geliştiği görülmekteydi. Kimi çevrelerce kripto paranın haram olabileceği endişesi artarken kimi İslam çevrelerince haram olmayacağı görüşleri kripto paralar konusunu başka bir alana çekmekteydi.

Bu tartışmalara bugün itibarıyla getirilen bir yorum tartışmalara bir son verebileceğininde sinyalini vermiş oldu.
İslam dünyasında fetvaları ile tanınan İslam bilimi alimlerinden Muhammed Abu Bakar yaptığı açıklamasında şeriat hükümlerini titizlikle incelediğini ve bitcoin kripto paraları İslam hukuku ve İslam ticaret hukuku çerçevesinde derinlemesine araştırdığını açıklayarak, haram olduğu çerçevesinde bir hüküm çıkartılamayacağı yönünde görüş bildirdi. Görüşünü destekleyen unsurlar hakkında ki açıklamasında Almanya’nın Bitcon’i yasal birim olarak tanımasını da gösterdi.

Sektöre yakın çevrelerce ve analistler tarafından verilen demeçlerde geçtiğimiz günlerde yaşanan artışların bitcoin hakkında verilen haram değildir hükümlerinin de payının büyük olduğu görüşünün hakim olduğu görülmekte.
Dünya genelinde etkin sektörler ve piyasalarca kazandığı önemin artması ile birlikte kripto para ya olan yönelme, İslam alimi Abu Bakar’ın belirttiği yorum sonrası inançlı insanların kendi aralarında gerçekleştirdiği ticari alışveriş veya kişisel para değişimlerinde kripto paraların daha da yaygınlaşacağının öngörüsünü hakim kılıyor.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?